Tajemný kabinet profesora Beneše

Museum Montanelli 9/6/2021 – 20/3/2022

Vážení přátelé Musea Montanelli,

od září 2021 vám představíme aktuální výstavu „Tajemný kabinet profesora Beneše“, na které můžete shlédnout celoživotní entomologickou sbírku neurochirurga světového významu profesora Vladimíra Beneše v dialogu s výtvarnými díly ze sbírky Musea Montanelli.

Kurátorka Dadja Altenburg Kohl svoji instalaci pojala jako osobitý wunderkabinet, ve kterém propojuje v nečekaných souvislostech říši mikrokosmu a současného umění společně s okultními artefakty zabývající se životem, smrtí ale i s dokumentací pragmatické medicíny. Co spojuje sbírku brouků, umění, rituálních symbolů a lidské anatomie? Možná prostá krása, snad touha po poznání, která provází lidstvo od nepaměti. Vše záleží na úhlu pohledu. Někoho symbolika lebky děsí, ale právě ona ochranná skořápka naše mozky chrání, stejně jako krovky jsou pancířem fragilního organizmu hmyzu.

Tato výstava tak navazuje na dlouhodobé, konceptuálně-autorské tendence expozic Dadji Altenburg Kohl, ve kterých vedle sebe existují světy umění, vědy, politiky, náboženství či filozofie. Jistě i proto bylo Museum Montanelli zařazeno mezi nejzajímavější evropské kulturní instituce svého druhu. V „Tajemném kabinetu profesora Beneše“ rozkrývá kurátorka opět nečekané kontexty zdánlivě nesouvisejících oborů, nad nimiž září svébytná planeta, která je motorem našeho bytí a sice lidského mozku. Dialog lékaře – entomologa profesora Beneše a kurátorky – lékařky profesorky Altenburg Kohl posunul expozici do nevšední a nevídané existenciální roviny.

Artmix plus: Sbírka profesora Beneše a současné umění
20. 5. 2021, ČT art

Tajemný kabinet profesora Beneše

 

„Neboť člověk není to nejlepší ve Vesmíru.“
Aristoteles, Etika Nikomachova, 1141a

 

Expozice má ambice vyvolat úžas nad rozostřenými hranicemi mezi zdánlivě neslučitelnými předměty, které finálně společně tvoří jeden jediný smyslový celek. Vystavená výtvarná díla i sběratelské předměty by měly divákovi sloužit jako inspirace na cestě k poznání hlubších souvislostí a vazeb mezi přírodou, uměním, mikro a makrokosmem či k vnitřnímu rozletu a individuální interpretaci, a tak nabídnout každému jeho vlastní Theatrum Mundi.

Nekonečná variabilita přírody, její krása a řád, ale zároveň živelný destruktivní potenciál a nezkrotná expandující vitalita, je mnohými vnímána jako dílo Boží, které vždy lidstvo fascinovalo. Byla a neustále je nevyčerpatelným zdrojem inspirace (nejen) pro umělce, kteří se snažili zachytit prchavé okamžiky jejích proměn, vyznávali se z okouzlení její nádherou. Jeden z nich, neurochirurg prof. Vladimír Beneš, zapůjčil na výstavu svou entomologickou sbírku, která by měla být v dialogu s dalšími uměleckými díly, videi a dokumentacemi ze sbírky Musea Montanelli.

Při vchodu do muzea, v jeho dolní části, najdeme ryze imaginativní, jemné a s přírodou spojené „vnitřní“ práce Anny Zemánkové a Romana Franty v odděleném kabinetu. Z vedlejší podesty hledíme pak do zelené temné jeskyně s videem multimediálního umělce Jakuba Nepraše, na jemnou konceptuální práci Japonky Keiko Koitabashi, na obraz Daniela Pešty a jeho videoarty „Odnikud nikam“, či dílo Pauliny Skavové, Margot Margot, Jana Švankmajera a Cornelie Renz.  V horní části muzea, tam, kde se vstupuje do vlastní sbírky prof. Beneše, zhlédneme konceptuální umělce Anke Röhrscheid a její práci „Krev“, Luboše Plného s prací „My nose is bleeding“ a taktéž malou sbírku skurilních uměleckých předmětů. Všechny artefakty jsou ze sbírky Musea Montanelli. Tuto kuriózní kompozici obohacuje sedmiminutové video operace mozku s laskavým svolením neurochirurga prof. Beneše i jeho pacientů. V hlavních prostorách je k vidění téměř kompletní celoživotní entomologická sbírka pana profesora. V dolní části muzea je nainstalována sbírka přírodnin, drog, rostlin a herbária, včetně mikroskopu a dokumentace k „Wunderkabinettu“. V malém kině muzea pak můžete zhlédnout dokumentární film Pavla Štingla o činnosti neurochirurgického oddělení profesora Beneše v Ústřední vojenské nemocnici v Praze.

Smyslem výstavy je též pobídnutí či pozvánka divákovi uvědomit si naši společnou lidskou touhu po splynutí nejen s přírodou samotnou, ale i se vším nás přesahujícím, možná s vesmírem, který člověka zákonitě převyšuje. Jsme spojeni s kosmem, jsme jeho součástí, naše geny jsou pouze nepatrnou částicí vyššího řádu. Multimediální objekty, umělecká díla a přírodní i obskurní artefakty vytvářejí mystérium vjemů a projekcí v nejsofistikovanějším orgánu našeho těla, v mozku.

Výstava byla realizována na počest profesora Vladimíra Beneše.

 

Další umělci:
Özlem Akin, Roman Franta, Xénia Hoffmeisterová, Keiko Koitabashi, Margot Margot, Jakub Nepraš, Daniel Pešta, Luboš Plný, Cornelia Renz, Anke Röhrscheid, Paulina Skavová, Jan Švankmajer, Anna Zemánková, Jitka Štenclová

Kurátorka výstavy, text: Dadja Altenburg Kohl

9. 6. 2021 – 20. 3. 2022 (prodlouženo)

Novinky na váš email

Chcete být informováni o nových výstavách a akcích Musea Montanelli?
Přihlašte se k odběru novinek!