Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. | Více informací | Rozumím

Tajemný kabinet profesora Beneše

UPOZORNĚNÍ: Během pandemie v ČR museum dočasně uzavřeno

Drazí přátelé výtvarného umění,

Připravili jsme pro vás výstavu s názvem Tajemný kabinet profesora Beneše, která měla být slavnostně otevřena 1. října 2020. Prosíme, přečtěte si tiskovou zprávu (níže).

Jak víte, Museum Montanelli vítá každou živou diskuzi o probíhajících projektech, pořádá komentované prohlídky, setkávání s přáteli i návštěvníky ze zahraničí a ze spřátelených institucí. Provádíme také školní skupiny ze základních, středních, vysokých škol i ze škol uměleckých, které k nám chodí pravidelně.

Po dlouhých úvahách jsme se rozhodli výstavu veřejnosti otevřít až po skončení komunitního šíření pandemie. Úzké prostory a kabiny muzea nám nedovolují zajistit udržování potřebných rozestupů. Chceme vás chránit a nechceme připustit žádné riziko nákazy Covid19.

O to více se těšíme, až si budeme moci společně užívat vzájemné blízkosti a bezstarostně obdivovat exponáty neurochirurga profesora Beneše a ostatní výtvarná díla a videa z naší sbírky. Těšíme se, až pan profesor Beneš osobně navštíví muzeum s přednáškami o jeho činnosti a sběratelské vášni, či pan doktor Häckel, který napsal entomologické texty a který s námi bude hovořit o vystavených exemplářích.

Tohoto času využijeme k přípravě katalogu, k natáčení virtuální prohlídky výstavou a její dokumentaci. Zároveň vás budeme na Facebooku seznamovat s články a texty, které se naší expozice týkají, aby se o to více zvýšil váš zájem o tajemný kabinet v Museu Montanelli. Možná se dozvíte něco o životě chroustů, krasců či střevlíků, nebo o magické síle vystavených drog a přírodnin. Čas od času vás necháme nahlédnout do malé záhadné jeskyně vystlané mechem, kde v jezírku můžete spatřit i nejrůznější prvoky…

Upřímně se těšíme, až se s vámi všemi opět uvidíme.

Dadja Altenburg-Kohl a tým Musea Montanelli

Tajemný kabinet profesora Beneše

 

„Neboť člověk není to nejlepší ve Vesmíru.“
Aristoteles, Etika Nikomachova, 1141a

 

Expozice má ambice vyvolat úžas nad rozostřenými hranicemi mezi zdánlivě neslučitelnými předměty, které finálně společně tvoří jeden jediný smyslový celek. Vystavená výtvarná díla i sběratelské předměty by měly divákovi sloužit jako inspirace na cestě k poznání hlubších souvislostí a vazeb mezi přírodou, uměním, mikro a makrokosmem či k vnitřnímu rozletu a individuální interpretaci, a tak nabídnout každému jeho vlastní Theatrum Mundi.

Nekonečná variabilita přírody, její krása a řád, ale zároveň živelný destruktivní potenciál a nezkrotná expandující vitalita, je mnohými vnímána jako dílo Boží, které vždy lidstvo fascinovalo. Byla a neustále je nevyčerpatelným zdrojem inspirace (nejen) pro umělce, kteří se snažili zachytit prchavé okamžiky jejích proměn, vyznávali se z okouzlení její nádherou. Jeden z nich, neurochirurg prof. Vladimír Beneš, zapůjčil na výstavu svou entomologickou sbírku, která by měla být v dialogu s dalšími uměleckými díly, videi a dokumentacemi ze sbírky Musea Montanelli.

Při vchodu do muzea, v jeho dolní části, najdeme ryze imaginativní, jemné a s přírodou spojené „vnitřní“ práce Anny Zemánkové a Romana Franty v odděleném kabinetu. Z vedlejší podesty hledíme pak do zelené temné jeskyně s videem multimediálního umělce Jakuba Nepraše, na jemnou konceptuální práci Japonky Keiko Koitabashi, na obraz Daniela Pešty a jeho videoarty „Odnikud nikam“, či dílo Pauliny Skavové, Margot Margot, Jana Švankmajera a Cornelie Renz.  V horní části muzea, tam, kde se vstupuje do vlastní sbírky prof. Beneše, zhlédneme konceptuální umělce Anke Röhrscheid a její práci „Krev“, Luboše Plného s prací „My nose is bleeding“ a taktéž malou sbírku skurilních uměleckých předmětů. Všechny artefakty jsou ze sbírky Musea Montanelli. Tuto kuriózní kompozici obohacuje sedmiminutové video operace mozku s laskavým svolením neurochirurga prof. Beneše i jeho pacientů. V hlavních prostorách je k vidění téměř kompletní celoživotní entomologická sbírka pana profesora. V dolní části muzea je nainstalována sbírka přírodnin, drog, rostlin a herbária, včetně mikroskopu a dokumentace k „Wunderkabinettu“. V malém kině muzea pak můžete zhlédnout dokumentární film Pavla Štingla o činnosti neurochirurgického oddělení profesora Beneše v Ústřední vojenské nemocnici v Praze.

Smyslem výstavy je též pobídnutí či pozvánka divákovi uvědomit si naši společnou lidskou touhu po splynutí nejen s přírodou samotnou, ale i se vším nás přesahujícím, možná s vesmírem, který člověka zákonitě převyšuje. Jsme spojeni s kosmem, jsme jeho součástí, naše geny jsou pouze nepatrnou částicí vyššího řádu. Multimediální objekty, umělecká díla a přírodní i obskurní artefakty vytvářejí mystérium vjemů a projekcí v nejsofistikovanějším orgánu našeho těla, v mozku.

Výstava byla realizována na počest profesora Vladimíra Beneše.

 

Další umělci:
Özlem Akin, Roman Franta, Xénia Hoffmeisterová, Keiko Koitabashi, Margot Margot, Jakub Nepraš, Daniel Pešta, Luboš Plný, Cornelia Renz, Anke Röhrscheid, Paulina Skavová, Jan Švankmajer, Anna Zemánková

Kurátorka výstavy, text: Dadja Altenburg Kohl

Novinky na váš email

Chcete být informováni o nových výstavách a akcích Musea Montanelli?
Přihlašte se k odběru novinek!