Ve dnech 17. 9. – 27. 11. 2011 je v Domě Felixe Nussbauma / Kulturně historickém muzeu Osnabrück představena autorská výstava českého umělce Daniela Pešty. Jeho práce jsou prezentovány jak v historické části muzea, tak v nových prostorách otevřených tohoto roku, které jsou dílem amerického architekta Daniela Libeskinda.
Výstava Daniela Pešty – Levitation zahrnuje širokou škálu autorových vyjadřovacích prostředků – od malby, přes prostorové a závěsné objekty, až po videoart a konceptuální tvorbu. Pešta připravil pro expozici v muzeu Felixe Nussbauma výtvarný projekt, ve kterém vstupuje do dialogu jak s osobou židovského maliře Felixe Nussbauma, jehož památce je muzeum zasvěceno, tak s architektem Danielem Libeskindem. Vzniká tak jakýsi “trojdialog”, ve kterém se všichni tři autoři dotýkají podobných témat, každý však svým svébytným jazykem.
Felix Nussbaum i Daniel Pešta si kladou podobné otázky kolektivního svědomí, nepráva, zločinu či zneužití moci. Poukazují na nacionalistické nálady ve společnosti, na stále hrozící nebezpečí totalitních tendencí některých přítomných ideologií, Pešta i na problematiku zneužitelnosti současných věděckých objevů, například v podobě genetických manipulací. Další polohou autorovy tvorby je místo jedince v novém multikulturním informačním řádu (chaosu) a jeho zařazení do globálního počítačového společenství (osamocení), případně nadvlády technologií nad lidským bytím nebo ztráty kontroly nad nimi. Důsledkem toho je řada změn v nacházení smyslu života, například zásadní přeměna tradičního západního religiozního společenství v první společenství ateistické. Toto vše jsou velká témata budoucnosti, s jejichž řešením stojíme na samém počátku.
Pešta však vstupuje do dialogu s Nussbaumem i v úsměvné poloze, která u obou autorů vyvažuje polarizaci jejich tvorby, například dvě historizující animace fotografií z předválečného civilního života Felixe Nussbauma. Nejvýrazněji však autor vzdal hold Felixi Nussbaumovi třemi rozměrnými obrazy (Anděl pro Felixe Nussbauma, Pieta a Maso) a prostorovou instalací z otisků obličejů-masek pod názvem Levitace. Tak jak je pro autora typické, je celý výtvarný koncept předem přísně navržen pro dané prostory, aby co nejpřirozeněji splynul s jejich geniem loci, v tomto případě s architekturou Daniela Libeskinda. Pro Vertikální galerii, která je součástí vstupních prostor muzea, vytvořil Pešta samostatný koncept.
Na čelním průčelí historické budovy bude osazena autorova neonová práce vycházející z prvků fasády, která by měla být spojovacím prvkem mezi starou a novou dispozicí muzea Felix-Nussbaum-Haus.
Projekt podpořilo Hl.m. Praha.