Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. | Více informací | Rozumím

Legenda in MeMoriam

Belle Shafir & Cornelia Renz

MuMo Praha 24/10/2019 – 23/2/2020

Vernisáž výstavy 23/10 19:00

 

Výstava Legenda in MeMoriam představuje umění Belle Shafir (Izrael) a Cornelie Renz (Německo), jehož prostřednictvím reflektuje osobní vzpomínky obou z nich. Obě umělkyně se narodily do německé kultury a jejích historických souvislostí. Vliv německých novodobých dějin na jejich osobnosti a způsob, jakým se v jejich současném umění odrážejí vzpomínky na předané traumatické zážitky předešlé generace je proces, který řídí umělecký směr každé z nich. Projekt zkoumá a přibližuje nejen základní prvky v práci se vzpomínkami a jejich zpracováním, ale i celý proces traumatu, reflexe a uzdravování. 

V současné době prožíváme éru, kdy generace našich dětí není zatížena válkami, alespoň tedy zde v Evropě. Nechť tato generace uchopí šanci šířit společně s námi, svědky traumat našich rodičů a prarodičů, zkušenosti minulých generací, zkušenosti předané, a zamezit tak v budoucnu depresím a neurózám pramenícím z minulých zločinů. Často se totiž příslušníci první generace vyhýbají jasné řeči o minulosti a především o tom, co prožili. Nicméně tato rodinná tajemství, ač nevyslovena přímo, zůstávají v rodině vždy přítomna. To pak některé příslušníky druhé generace vede k otevírání těchto témat, a to nejen v rámci uspořádání vlastního života.  Je proto nutné, uchopit každou příležitost, abychom šířili vědomí o těchto psycho-sociálních problémech a zátěžových situacích, kterých má jistě každá generace celou řadu. Tragédie minulého století zatím zůstávají nepřekonány. Hrůzy, které se udály, především jejich následky, musíme našim potomkům přiblížit jako varovný signál. Umění je totiž jedna z cest, která pomáhá odhalovat i hojit, může poskytovat útěchu a příležitosti k setkání a sblížení.

Obě umělkyně se narodily v Německu. Belle Shafir po střední škole emigrovala do Izraele, zatímco Cornelia Renz v posledních letech střídavě žije a pracuje v Berlíně i Jeruzalémě. Fascinují je vzpomínky, legendy a pohádky, které slýchávaly v dětství,  nebo se tiše tradovaly v jejich rodině či okolí, příběhy z dávných časů středověku, ale i z dob novějších, včetně holocaustu. Výstava obsahuje videosnímky, velkoplošné malby, koláže, drobné plastiky, ale i instalace specifické pro místo konání.

Kurátoři výstavy: Dadja Altenburg Kohl, Hagai Segev

Belle Shafir, umělkyně

Multidisciplinární umělkyně Belle Shafir se narodila v Německu a od roku 1972 žije v Izraeli. Již více než dvacet let se aktivně věnuje umění v Izraeli i zahraničí.

V posledních letech začala Belle Shafir zpracovávat rodinnou kolekci fotografií. Obnovuje obrazy z jejich hlubin a vzájemně je konfrontuje na listech pergamenu v naději, že znovu vypoví události svého života a podaří se jí vypořádat s přerušeným příběhem její rodiny v éře po holokaustu.

Cornelia Renz, umělkyně

Žije a pracuje v Berlíně (Německo) a Jeruzalémě (Izrael).
Ve svém umění vychází z tradice figurativního malířství. Využívá obrazy již existujících motivů ze všech oblastí výtvarného umění. Půjčuje si je z legend o svatých v kostelích ve své bavorské domovině i z fotografií v rodinných albech. V jejích obrazech lze naráz vidět násilí, sexualitu i groteskno, všudypřítomnost výtvarné hry.

Hagai Segev, kurátor

Hagai Segev je nezávislý umělecký kurátor a kritik působící v České republice a Izraeli. Je duchovním otcem řady projektů s uměleckou a historickou tematikou, které sám též zrealizoval. Jako historik umění se zkušenostmi s archeologií, architekturou i moderním uměním Hagai Segev v pozici externího kurátora spolupracuje s řadou izraelských muzeí a galerií: jeruzalémskými The Israel Museum a The Bible Lands Museum ale I Petach Tikva Museum of Art, Eretz Israel Museum, Ein Harod Art Museum, krakovským ICC a mnoha dalšími.

 Dadja Altenburg Kohl, profesní dráha v oblasti umění

Prof. Dadja Altenburg-Kohl je původně lékařka. Paralelně s výkonem svého povolání se vzdělávala v oblasti výtvarného umění. Před 30 lety založila nejprve několik sbírek umění pro různé společnosti v Německu. Řadu let působila ve spolupráci se Sárskou německou vládou v představenstvu Evropského Kulturního Fóra v Berlíně. Jako kurátorka aktivně organizovala projekty mezi Českou republikou a Německem.

V pražské Nerudově ulici založila v roce 2002 nejprve neziskovou Galerii Montanelli a v roce 2009 otevřela pod záštitou Václava Havla Museum Montanelli. Toto pražské muzeum vstoupilo do širokého kulturního povědomí v České republice a bylo označeno jako jedno z nejprestižnějších soukromých muzeí v Praze. Od té doby realizovala desítky výstav doma i v zahraničí a kooperuje s nejrůznějšími prestižními institucemi v České republice i po celém světě.

Partneři

Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v ČR
Českoněmecký fond budoucnosti
Velvyslanectví Státu Izrael

Novinky na váš email

Chcete být informováni o nových výstavách a akcích Musea Montanelli?
Přihlašte se k odběru novinek!