Legenda in MeMoriam

Cornelia Renz & Belle Shafir

MuMo Praha 24/10/2019 – 25/3/2020

Vernisáž výstavy 23/10 19:00

Křest katalogu 29/1/2020 18:00

 

Výstava Legenda in MeMoriam představuje umění Belle Shafir (Izrael) a Cornelie Renz (Německo), jehož prostřednictvím reflektuje osobní vzpomínky obou z nich. Obě umělkyně se narodily do německé kultury a jejích historických souvislostí. Vliv německých novodobých dějin na jejich osobnosti a způsob, jakým se v jejich současném umění odrážejí vzpomínky na předané traumatické zážitky předešlé generace je proces, který řídí umělecký směr každé z nich. Projekt zkoumá a přibližuje nejen základní prvky v práci se vzpomínkami a jejich zpracováním, ale i celý proces traumatu, reflexe a uzdravování. 

V současné době žijeme v časech, kdy generace našich dětí není zatížena válkami, alespoň tedy zde v Evropě. Nechť tato generace uchopí šanci šířit společně s námi, svědky traumat našich rodičů a prarodičů, zkušenosti minulých generací, zkušenosti předané, a zamezí tak v budoucnu depresím a neurózám pramenícím z minulých zločinů. Často se totiž příslušníci první generace vyhýbají jasné řeči o minulosti a především o tom, co prožili. Nicméně tato rodinná tajemství, ač nevyslovena přímo, zůstávají v rodině vždy přítomna. To pak některé příslušníky druhé generace vede k otevírání těchto témat, a to nejen v rámci uspořádání vlastního života.  Je proto nutné, uchopit každou příležitost, abychom šířili vědomí o těchto psycho-sociálních problémech a zátěžových situacích, kterých má jistě každá generace celou řadu. Tragédie minulého století zatím zůstávají nepřekonány. Hrůzy, které se udály, především jejich následky, musíme našim potomkům přiblížit jako varovný signál. Umění je totiž jedna z cest, která pomáhá odhalovat i hojit, může poskytovat útěchu a příležitosti k setkání a sblížení.

Obě umělkyně se narodily v Německu. Belle Shafir po střední škole emigrovala do Izraele, zatímco Cornelia Renz v posledních letech střídavě žije a pracuje v Berlíně i Jeruzalémě. Fascinují je vzpomínky, legendy a pohádky, které slýchávaly v dětství,  nebo se tiše tradovaly v jejich rodině či okolí, příběhy z dávných časů středověku, ale i z dob novějších, včetně holocaustu. Výstava obsahuje videosnímky, velkoplošné malby, koláže, drobné plastiky, ale i instalace specifické pro místo konání.

 

Kurátoři výstavy: Dadja Altenburg Kohl, Hagai Segev

ČT, Artmix plus, (z 26.2.2020), reportáž z výstavy Legenda in MeMoriam, Cornelia Renz, Belle Shafir

Interview: Cornelia Renz & Belle Shafir

Cornelia Renz, umělkyně

Žije a pracuje v Berlíně a Jeruzalémě. Ve své tvorbě vychází z tradice figurální malby. Naznačuje, jak může být realita ovlivněna sociálními konvencemi, individuálním chápáním a kulturními vzory či jejich modely. Mnohdy vychází z obrazů již existujících malířských tendencí, z legend, dokonce i z naturalistických církevních motivů, fotografií a rodinných alb z bavorské domoviny. V jejích obrazech lze nalézt i stopy násilí a sexuality, mnohdy s ironickým podtextem.

Belle Shafir, umělkyně

Multimediální umělkyně Belle Shafir se narodila v Německu a od roku 1972 žije v Izraeli, kde se již více než dvacet let aktivně věnuje umění. V posledních letech začala Belle Shafir zpracovávat rodinnou sbírku fotografií, ale i různorodých materiálů jako například koňských žíní, voskovaných nití nebo starých japonských deníků. Tak obnovuje příběhy z hlubin osobních i kolektivních vzpomínek, vzájemně je kombinuje v instalacích a obrazech, aby znovu vyprávěla události nejen ze svého života a  iniciovala tak proces smíření a uzdravení.

Hagai Segev, kurátor

Hagai Segev je nezávislý umělecký kurátor a kritik působící v České republice a Izraeli. Je duchovním otcem řady projektů s uměleckou a historickou tematikou, které sám též zrealizoval. Jako historik umění se zkušenostmi s archeologií, architekturou i moderním uměním Hagai Segev v pozici externího kurátora spolupracuje s řadou izraelských muzeí a galerií: jeruzalémskými The Israel Museum a The Bible Lands Museum ale I Petach Tikva Museum of Art, Eretz Israel Museum, Ein Harod Art Museum, krakovským ICC a mnoha dalšími.

Dadja Altenburg Kohl, profesní dráha v oblasti umění

Prof. Dadja Altenburg-Kohl je původně lékařka. Paralelně s výkonem svého povolání se vzdělávala v oblasti výtvarného umění. Před 30 lety založila nejprve několik sbírek umění pro různé společnosti v Německu. Řadu let působila ve spolupráci se Sárskou německou vládou v představenstvu Evropského Kulturního Fóra v Berlíně. Jako kurátorka aktivně organizovala projekty mezi Českou republikou a Německem.

V pražské Nerudově ulici založila v roce 2002 nejprve neziskovou Galerii Montanelli a v roce 2009 otevřela pod záštitou Václava Havla Museum Montanelli. Toto pražské muzeum vstoupilo do širokého kulturního povědomí v České republice a bylo označeno jako jedno z nejprestižnějších soukromých muzeí v Praze. Od té doby realizovala desítky výstav doma i v zahraničí a kooperuje s nejrůznějšími prestižními institucemi v České republice i po celém světě.

Partneři

Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v ČR
Českoněmecký fond budoucnosti
Velvyslanectví Státu Izrael
  • La Grande Bellezza

    Umělecké poklady ze sbírky Patrika Šimona

    MuMo
     – 

    Sbírka Patrika Šimona obsahuje dvacet tisíc uměleckých děl a zaměřuje se na umění různých staletí, ale i kultur. Je zdrojem poznání vnímavého historika umění a sběratele, který si klade za cíl ukázat nejširší veřejnosti poklady umění starých mistrů v dialogu s kulturami, které byste na výstavě středověkých madon a barokních skvostů nečekali.

    více ›

Novinky na váš email

Chcete být informováni o nových výstavách a akcích Musea Montanelli?
Přihlašte se k odběru novinek!