Těšíme se na vás v roce 2021 na výstavě „Tajemný kabinet profesora Beneše“

Vážení přátelé Musea Montanelli,

již od září 2020 máme pro vás nainstalovanou aktuální výstavu „Tajemný kabinet profesora Beneše“, na které na vás čeká celoživotní entomologická sbírka neurochirurga světového významu profesora Vladimíra Beneše v dialogu s výtvarnými díly ze sbírky Musea Montanelli.

Kurátorka Dadja Altenburg Kohl svoji instalaci pojala jako osobitý wunderkabinet, ve kterém propojuje v nečekaných souvislostech říši mikrokosmu a současného umění společně s okultními artefakty zabývající se životem, smrtí ale i s dokumentací pragmatické medicíny. Co spojuje sbírku brouků, umění, rituálních symbolů a lidské anatomie? Možná prostá krása, snad touha po poznání, která provází lidstvo od nepaměti. Vše záleží na úhlu pohledu. Někoho symbolika lebky děsí, ale právě ona ochranná skořápka naše mozky chrání, stejně jako krovky jsou pancířem fragilního organizmu hmyzu.

Tato výstava tak navazuje na dlouhodobé, konceptuálně-autorské tendence expozic Dadji Altenburg Kohl, ve kterých vedle sebe existují světy umění, vědy, politiky, náboženství či filozofie.  Jistě i proto bylo Museum Montanelli zařazeno mezi nejzajímavější evropské kulturní instituce svého druhu.  V „Tajemném kabinetu profesora Beneše“ rozkrývá kurátorka opět nečekané kontexty zdánlivě nesouvisejících oborů, nad nimiž září svébytná planeta, která je motorem našeho bytí a sice lidského mozku. Dialog lékaře – entomologa profesora Beneše a kurátorky – lékařky profesorky Altenburg Kohl posunul expozici do existenciální roviny, ve které vše dává svojí zdánlivou logiku, pokud si však „nepustíme k tělu“ tajemství, která nás na výstavě přesahují.

Ubezpečujeme vás, milí diváci a příznivci Musea Montanelli, že tato výstava pouze čeká na bezpečný okamžik, kdy vás opět přivítáme v našich prostorách v Nerudově ulici.

Přejeme vám klidný adventní čas a pamatujte, že zvědavost je branou k tajemstvím, možná i v Museu Montanelli.

 

Těšíme se opět na vás v roce 2021 na výstavě „Tajemný kabinet profesora Beneše“.

Váš tým MuMo  

  • Dangerous Love

    O lásce očima žen


     – 

    Umělecká profese není imunní vůči hořícím, či zlomeným srdcím, obzvláště žen umělkyň, sochařek a malířek, těch, které našly pevné a suverénní místo ve výtvarném světě.

    více ›

Novinky na váš email

Chcete být informováni o nových výstavách a akcích Musea Montanelli?
Přihlašte se k odběru novinek!