I was born in your bed

Daniel Pešta

Litomyšl 19/7/2014 – 5/9/2014

Výstava multimediálního umělce Daniela Pešty, kterou vytvořil pro Benátské bienále 2013, bude v komplexní podobě uvedena poprvé také v Čechách. Projekt, jemuž vévodí dva velkoformátové videoarty, se zabývá fenoménem romské otázky a individuálního postoje jedince k této problematice. Výstava bude probíhat od 19. 7. do 5. 9. 2014 v jízdárně Zámeckého návrší v Litomyšli.

Atraktivní výstavní prostory Zámeckého návrší Litomyšl přivítají projekt, který vznikl v minulém roce za přispění Sdružení romských občanů v Lysé nad Labem pro Benátské bienále 2013. Výstava je pojmenována podle videoartů, v nichž účinkuje skupina dětí: Iwas born in your bed – Narodil jsem se ve tvé posteli. Jejich myšlenka je postavena na jednoduchém principu školních fotografií a typickém rozestavění této upomínkové kompozice. Zde však děti své tváře postupně zakrývají.

Již sám název upozorňuje na způsob, jakým většinová populace romskou otázku vnímá. „Přemýšlíme o životě Romů jako o něčem, co je mimo naše bytí. Představme si však hypotetickou situaci obráceného osudu, tedy, že já se narodím jako Rom? Možná bychom sami v sobě našli netušené vzorce chování a začali se projevovat odlišně, tedy jak se dnes zjednodušeně říká “problematicky”. Snad z pudu sebezáchovy, možná ze strachu, možná z rezignace. Ale ani jeden z těchto faktorů není kompatibilní se slovem naděje.“ říká o projektu autor výstavy pan Daniel Pešta.

Uvedení v Litomyšli bylo inspirováno událostmi minulého léta a podzimu, pouličními boji a projevy nesnášenlivosti. Závažný problém nejpočetnější menšiny v našem státě zde bez pochyby je a jeho uspokojivé řešení je stále velkou otázkou. Jisté však je, že nenávist a násilí není odpovědí, naopak může vést pouze k lidským tragédiím.

Velkoformátové videoarty jsou doplněny cyklem drobných portrétů dětí, které nutí návštěvníka přistoupit blíž a vyjadřují spíš výraz osobnosti, než dokonalou podobu. Každý portrét je podtržen větou I´am Gypy and you? (Jsem Róm a ty?), která odkazuje k hrdosti „na svůj původ“ tolik potřebné pro zdravý vývoj, nejen romských dětí.

Multimediální umělec Daniel Pešta uvede také svůj cyklus asambláží, objekty a videa, které využívají jako kompoziční prvek různobarevné silikonové masky, které svou měkkostí a poddajností kontrastují s tvrdostí s jakou je společnost mnohdy rozdělena.

Výstava I was born in your bed bude zahájena 19.7. v 17:00 v prostorách Zámecké jízdárny v Litomyšli a potrvá do 5.9., otevřeno denně 10-18. Na organizaci se podílí Zámecké návrši Litomyšl p. o., Muzeum Montanelli a Pontopolis o. s.

 

www.iwasborn.cz

www.danielpesta.com

  • Dangerous Love

    O lásce očima žen


     – 

    Umělecká profese není imunní vůči hořícím, či zlomeným srdcím, obzvláště žen umělkyň, sochařek a malířek, těch, které našly pevné a suverénní místo ve výtvarném světě.

    více ›

Novinky na váš email

Chcete být informováni o nových výstavách a akcích Musea Montanelli?
Přihlašte se k odběru novinek!