Muzeum Montanelli v Praze představí dosud nevystavenou sbírku díla českého výtvarníka Daniela Pešty. Prezentovány budou objekty, videa, instalace, závěsné a prostorové obrazy i kresby.
Tématem výstavy, tak jak je pro Peštu typické, jsou lidské bytosti a jejich archetypální nuance, které nás provokují k zásadním otázkám. Určuje genetický kód koeficient zla, či dobra, nebo první zážitky, výchova, prostředí, či osudy, které nás spojují i rozdělují?
Pešta otevírá příběhy našich předků, politická, společenská, či rodinná pekla, aby nám předložil další témata, jako jsou kolektivní svědomí, lehce zapomenutá nepráva a zločiny. Kolik pohnutých příběhů nikdy nevyjde na povrch? Kolik pravd se nám nikdy nepodaří prohlédnout? V jistém smyslu velmi politické i společensky angažované dílo připomíná nekonečný příběh lidských životů a osudů.
Pešta se zabývá též po několik let i tématy církve a otázkami morální zodpovědnosti tisíciletí tradovaných řádů. Levitace je název, který by mohl být osobním snem o vlastní beztíži, ale i synonymem pro technologii, kterou Pešta nechává ve svých zcela ojedinělých pracích plout, či levitovat. Jak jednotlivé bytosti, tak celá společenství plují zvolenou transparentní hmotou a tím jejich příběhy znovu ožívají.
Všechny Peštovy formulace poukazují na existenciální, mnohdy naturalistický obsah, který v posledních letech autorovy činnosti ustupuje a je diskrétně zahalen, či zpracován precizním ztvárněním použitých pracovních materiálů.
Většina vystavených děl bude poprvé představena v Muzeu Montanelli.
Tato rozsáhlá monografická výstava je první Peštovou prezentací v České Republice po osmi letech.
Následně bude tato instalace cestovat do předních evropských muzeí.
K výstavě je vydána autorská kniha pod názvem Levitace.