ART BRUT:
Anatomia Metamorphosis

Anna Zemánková / Luboš Plný / František Dymáček

MuMo Praha 15/6/2011 – 30/9/2011

Výstava představí tvorbu dvou dnes již světoznámých českých autorů art brut – Anny Zemánkové (1908 – 1986) a Luboše Plného (*1961) ve společnosti nově objeveného tvůrce Františka Dymáčka (1929 – 2003). Výběr děl je zaměřen na reflexi tělesnosti v jejich výtvarné tvorbě a na formální i obsahové paralely, které spojují díla všech tří autorů.

Základ výtvarného projevu Luboše Plného tvoří experimenty na vlastním těle. Jeho anatomické autoportréty představují rozfázované průřezy lidským tělem či rentgenový pohled do vnitřních orgánů. Přes svoji exaktnost a syrovost mají jeho kresby ale také estetickou až dekorativní rovinu, která vyniká právě při konfrontaci s dílem Anny Zemánkové. Její obrazy uhrančivě krásných mimozemských květenství a plodů jsou naopak obvykle nahlíženy jako zdobné a harmonické. V tomto nasvícení však vyjevují svoji divokou, animální podobu. Automatické kresby Františka Dymáčka, kde je zahlcený prostor spleten z organických ornamentů, z nichž se klubou tváře démonů, vykazují řadu shodných rysů s kresbami spiritistů.

U příležitosti výstavy budou vydány tři trojjazyčné (česko-německo-anglické) katalogy.

Kurátorky: Terezie Zemánková, Ivana Brádková

Výstava se koná jako součást doprovodného programu PQ+ v rámci Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru 2011.

 • Mythos Europa

  ANTOINETTE


   – 

  Vášeň, tajemné postavy, bájná zvířata a záhadná znamení evropské mytologie.
  K vidění bude olejomalba, kresba a objekty z ateliéru německé malířky ANTOINETTE, která se již po 30 let zabývá hledáním kulturní identity našeho kontinentu.

  více ›
 • Mezi nebem a zemí

  Ludmila Jandová

  MuMo Praha
   – 

  Znovu objevená tvorba akademické malířky Ludmily Jandové je nadčasová, aktuální, plná tajemství a je instalována v neobvyklé podobě.

  více ›

Novinky na váš email

Chcete být informováni o nových výstavách a akcích Musea Montanelli?
Přihlašte se k odběru novinek!